همایش" فعالان هنری و رسانه ای اربعین"

شناسه : 362156513

 

نخستین  همایش" فعالان هنری و رسانه ای اربعین" استان سمنان به همت صدا و سیمای مرکز سمنان و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز سمنان در این همایش که با حضور مسئولان فرهنگی استان ، هنرمندان، برنامه سازان و فعالان فرهنگی که در همایش بزرگ پیاده روی اربعین فعال هستند برگزار شد حجت الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی توکلیان مدیر کل صدا و سیمای مرکز سمنان و عضو ستاد اربعین استان در سخنانی به ماندگاری و تداوم نهضت عاشورا در طول تاریخ از گذشته تا به امروز اشاره کرد و گفت: در مقاطعی از تاریخ برخی از حکام مستبد ضد شیعه در عراق سعی کردند تا با ایجاد رعب و وحشت و  وضع قوانین ضد انسانی و سخت گیرانه برای زائرین و مشتاقان حضرت ابا عبد الله این نور الهی را به خیال خام خود خاموش کنند  به نحوی که قبل از حکومت صدام زائران برای زیارت مرقد شریف حضرت ابا عبد الله (ع) باید دست خود را در این راه اهداء می کردند اما علی رغم این گونه قوانین ظالمانه سیل مشتاقان زیارت آن حضرت روز به روز بیشتر شد و تا امروز همچنان این ارادت و اشتیاق ادامه دارد زیرا  این وعده خداوند است که فرمود: مى‏ خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش كنند و حال آنكه خدا گر چه كافران را ناخوش افتد نور خود را كامل خواهد گردانيد.

دکتر توکلیان ضمن مهم  دانستن همایش بزرگ پیاده روی اربعین از جنبه های مختلف سیاسی، فرهنگی و عبادی، از این حرکت پر شور و عظیم بعنوان اولین کنگره بزرگ شیعی یاد کرد که در زمان خلافت عباسیان و منصور دوانقی و در همین چند دهه اخیر حکومت عبدالکریم قاسم  و در زمان حکومت صدام ممنوع و محدود بود و پس از سقوط رژیم صدام شکل گرفت.

وی گفت: یکی از بزرگترین دستاورد های رسانه در دهه اخیر " منسک سازی" در جهان اسلام بود و رسانه ملی یکی از کار های بزرگی که انجام داد شکل دادن به " کنگره بزرگ اربعین " است.

مدیر کل صدا و سیمای مرکز سمنان افزود: امروز روز سرباز گیری برای ظهور امام زمان (عج) است و ما به عنوان سربازان و افسران جنگ نرم  رسانه افتخار می کنیم که در این جنگ بزرگ رسانه ای در مقابل دشمنان اسلام شجاعانه از حریم بزرگ اسلام و شیعی دفاع  می کنیم.

مسئول کمیته اطلاع رسانی و مستند سازی ستاد اربعین استان سمنان فعالیت موکب های رسانه ای را از دیگر افتخارات اصحاب رسانه دانست و گفت : این همایش نیز نوعی هم افزایی نیروهای رسانه ای برای اثرگذاری بیشتر در اربعین حسینی و نیز هم فکری درباره نقاط ضعف و قوت و برنامه ریزی بهتربرای فعالیت موکب رسانه ای فجر است.

وی ضمن آرزوی موفقیت برای کسانی که برای ثبت زیبایی های این واقعه بزرگ اعزام می شوند گفت: افتخار حضور در موکب رسانه ای اربعین فوض عظیمی است و امیدوارم کسانی که برای این خدمت بزرگ و ارزشمند مشرف می شوند حرکت شان خالصانه بوده و انشا الله مرضی خداوند بزرگ  و باقیات الصالحات آنها قرار گیرد.

در ادامه سید مجتبی حیدری نماینده و خبرنگار شبکه ماهواره ای I news  ( شبکه وابسته به حشد الشعبی عراق)  در سخنانی ضمن تشریح تفاوت ماهوی مراسم عزاداری حضرت سید الشهدا با سایر مراسم هایی که در جهان برگزار می شود گفت: اگر اربعین حضرت سید الشهدا(ع) فقط به منظور و معنای عزاداری معمول بود تا به امروز این حرکت ادامه نمی یافت اما تفاوت اربعین  در نام و نشان امام حسین(ع) است که بر علیه ظلم یزید و یزیدیان تاریخ  قیام کرد.

وی ضمن اشاره به مبارزات مردم مظلوم منطقه علیه استکبار گفت: امروز در کشور های عراق، سوریه، یمن، فلسطین فقط یک پرچم بر افراشته شده و آن پرچم قیام علیه کفر است.

خبرنگار شبکه ماهواره ای I news  پرچمداران  فرهنگی همایش بزرگ پیاده روی اربعین را مردم ایران دانست و خطاب به برنامه سازان اعزامی توصیه کرد: در پیاده روی اربعین به دنبال سوژه ها و نگاه نو و خلاقانه به این حرکت عظیم باشید و از تکرار بپرهیزید.