حمایت از کالای ایرانی | دوشنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

نسیم سحر

Loading the player...
نسیم سحر

اسرار فراوانی در شبها و سحرگاهان است که بخشی از آن در آیات و روایات و سپس در ادبیات عرفانی ما نمایان شده است.

امام صادق علیه السلام فرمودند : خداوند به موسی علیه السلام وحی فرمود: آن کس که گمان برد مرا دوست دارد اما چون شب فرا رسد چشم از عبادت من فرو بندد، دروغ می گوید. مگر نه این است که هر دلداده ای دوست دارد با دلدار خود خلوت کند؟! هان! ای پسر عمران، چون شب شود من متوجه دوستداران خود شوم ودیده دلشان را بگشایم وکیفرم را در برابر چشمانشان مجسم کنم و با من گفتگو کنند چنان که گویی مرا می بینند ودر حضور خودم با من سخن می گویند.

شب هنگام وقتی همه به خواب رفته اند، آنان که عاشق معبود خود هستند برمی‌خیزند و با او به راز و نیاز می‌پردازند. شب تاریک است اما پرهیزگاران نورانیت خود را از دل آن کسب می‌کنند و نور حضرت حق در آنها تجلی می‌کند. در واقع آنها که با حضرت حق سر و سرّی دارند، سحرگاهان به ملاقات او می‌روند. امام علی علیه السلام می‌فرمایند : شب زنده داری ، شعار پرهیزگاران وخوی مشتاقان است .

امام باقر علیه السلام به سلیمان بن خالد فرمود : اگر بخواهی تو را با دروازه های خوبی آشنا می کنم . [سلیمان می گوید : ]عرض کردم : آری، فدایت شوم . فرمود : روزه سپری در برابر آتش است وصدقه گناه را می برد، وبرخاستن در دل شب برای ذکر ویاد خدا.

آنقدر خیر وبرکت در بیداری شب برای ذکر و یاد خدا، تلاوت قرآن و نماز شب ذکر شده است و بزرگان از اولیای خدا به آن توصیه کرده‌اند که جای شک و شبهه باقی نمی‌گذارد که این سیره معصومین علیهم السلام از مهم ترین خصوصیات اولیای خدا است. در لسان روایات از شب بیداری به «سهر» یاد می‌شود.

در سحرهای دل انگیز و معنوی ماه مبارک رمضان، صدای استانی مرکز سمنان با ویژه برنامه  "نسیم سحر"  مهمان عابدان و روزه داران عزیز هم استانی می باشد.

این برنامه که در ماه مبارک مضان ، از ساعت 3 بامداد به صورت زنده و به مدت 90 دقیقه از شبکه استانی صدای مرکز سمنان پخش می گردد دارای آیتمهای ذیل می باشد :

مجری

کارشناس

مناجات خوانی

ادعیه ویژه سحر

سخن بزرگان

بحث کارشناسی قرآن و تفسیر موضوعی

داستانی از علمای معاصر

تاریخ تولید: 1396

تهیه کننده : محمد اکبری

گوینده : محمد رضا خطیبی

صدابردار:عبدالمحمد میرشکاری

ارتباطات : محمد رضا کاشانی

 

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 3.0 stars out of 5.