رونق تولید ملی | شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

فصل همدلی

فصل همدلی


Loading the player...

انتخابات یک فرآیند تصمیم‌گیری رسمی است که طی آن مردم یا بخشی از مردم برای اداره امور عمومی خود شخص یا اشخاصی را برای مقامی رسمی به مدت معلوم با ریختن رأی به صندوق‌های انتخاباتی بر می‌گزینند. از سده۱۷ میلادی به این سو، برگزاری انتخابات سازوکار معمول برای تحقق دموکراسی نیابتی بوده است. از انتخابات ممکن است برای اختصاص کرسی‌های موجود در قوه مقننه استفاده شود. همچنین برخی کشورها سمت‌های موجود در قوای اجرایی و قضایی و دولت‌های محلی را نیز با انتخابات به نامزدهای برگزیده اختصاص می‌دهند. از فرآیند انتخابات در بسیاری از سازمان‌های خصوصی و تجاری، از باشگاه‌ها گرفته تا انجمن‌های داوطلبانه و ابرشرکت‌ها استفاده می‌شود.

گاهی همه‌پرسی را با انتخابات اشتباه می‌گیرند در حالی که انتخابات به منظور گزینش یک یا چند نفر است. هر چند همه‌پرسی در لغت معنای انتخابات را هم در بر دارد اما در عالم سیاست تنها به جریانی گفته می‌شود که طی آن حکومت‌ها پرسش‌ها یا اصلاحیه‌های قانونی را در اختیار مردم قرار می‌دهند، تا مردم یک یا چند مورد را انتخاب کنند.

با توجه به نزدیک شدن زمان پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، شبکه استانی سیمای مرکز سمنان، ویژه برنامه " فصل همدلی " را تهیه و پخش می کند.

در این برنامه با سفر به روستاهای مختلف استان سمنان، با مردم روستاها درباره شوراها و اقدامات آن برای هر روستا، انتخابات و شرکت در آن، انتخاب اصلح و ... گفتگو می گردد.

سال تولید: 1396

تهیه کننده: کوروش جلالی

کارگردان: حیدر عباس زاده

تصویربرداران: سیدحسین شاهچراغ - عباس رشمه ای

صدابردار: عبدالله کمالی

تدوین: حسن جعفری