فریبرز عرب‌نیا

فریبرز عرب‌نیا


فریبرز عرب‌نیا از بازیگران ایرانی است. فریبرز عرب نیا در ۲۵ فروردین  سال ۱۳۴۳ در تهران متولد شد و در سال ۱۳۶۰ موفق به اخذ مدرک دیپلم ریاضی فیزیک شد. او پس از طی کردن دوره خدمت سربازی در سال ۱۳۶۴ به ترکیه رفت و در دانشگاه خاورمیانه آنکارا مشغول به تحصیل رشته مدیریت شد، اما آن را نیمه تمام رها کرد و به ایران بازگشت تا در رشته مورد علاقه‌اش مشغول شود. او پس از گذراندن تحصیلات دانشگاهی و دوره‌های تخصصی تئاتر و سینما به شکل حرفه‌ای وارد کار شد و تئاتر را در کانون تئاتر تجربی زیر نظر استاد حمید سمندریان و سینما را در دوره‌ای دو ساله در مجتمع آموزشی سینما تحصیل کرد. او همچنین در رشتهٔ ارتباط تصویری (گرافیک) موفق به اخذ مدرک کارشناسی از دانشگاه هنر شد. او علاوه بر بازیگری در زمینه طراحی گرافیک نیز فعال می‌باشد.

هم‌زمان با تحصیلات دانشگاهی، آموزش سینما را در مجتمع آموزشی سینما آغاز کرد و مدتی نیز کلاسهای بازیگر تئاتر را در کانون تئاتر تجربی گذراند. نمایش‌هایی که طی این دوره بازی و کارگردانی کرده عبارتند از: آوازخوان طاس، کالیگولا، دایره گچی قفقازی، بهرام چوبینه و...

فریبرز عرب‌نیا تا قبل از سال ۱۳۷۴ در هشت فیلم در نقشهای دوم و سوم ظاهر شد و هیچگاه نتوانست توانایی‌هایش را به معرض نمایش بگذارد. اما وقتی از طرف مسعود کیمیایی برای بازی در فیلم ضیافت از او دعوت شد، همگان بر این عقیده بودند که کیمیایی قهرمان خود را یافته‌است. بازی او در فیلم ضیافت یکی از بهترین بازیهای جشنواره چهاردهم فیلم فجر بود. همچنین بازی او در مجموعه تلویزیونی مختار نامه نیز باعث مشهور شدن وی شد و تصویر خوبی از وی در اذهان عمومی باقی ماند. اوج هنرنمایی فریبرز عرب‌نیا در فیلم سلطان بود. او توانست شمایل یک قهرمان به ته خط رسیده را به زیبایی هرچه تمام تر ایفا کند. این نقش‌آفرینی تا حدی خوب و پذیرفتنی بود که منتقدان ماهنامه فیلم بازی او را بهترین بازی جشنواره پانزدهم فیلم فجر خواندند. این در حالی بود که عرب نیا حتی کاندیدای دریافت جایزه هم نشده بود.

فریبرز عرب‌نیا در فاصله بین ضیافت و سلطان سه فیلم بازی کرد. سه فیلم حادثه‌ای فیلم‌هایی که نه ارزش ماندگاری داشتند و نه عرب‌نیا نشانی از خود داشت.فریبرز عرب‌نیا پس از سلطان، سه چهار بازی خوب هم در کارنامه سینمایی خود ثبت کرد تا همچنان خیلی‌ها به او امیدوار باشند.

بازی قابل قبول او در فیلم جهان پهلوان تختی و بخصوص شوکران هر دو ساخته بهروز افخمی و بازی متفاوت و بسیار دشوارش در فیلم شیفته فریبرز عرب نیا را به عنوان یکی از چهره‌های برتر دهه هفتاد سینمای ایران معرفی کرد. فریبرز عرب نیا بیش از پنج سال از عمر هنری خود را برای بازی در سریال پر بیننده مختارنامه صرف کرد که به گفته اکثر کارشناسان در ایران و کشورهای عربی یکی از بهترین بازی‌های خود را انجام داده است. فریبرز عرب نیا از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۷ در این سریال پرهزینه و پرمخاطب نقش مختار ثقفی را بازی کرده است. وی در آخرین فعالیت هنری خود در نقش شهید چمران در آخرین اثر ابراهیم حاتمی کیا"چ" به هنرنمایی پرداخته‌است.این فیلم در جشنواره فجر سال ۹۲ به نمایش در آمد.

بنا به نقل روزنامه همشهری، فریبرز عرب نیا قرار بود پیش تولید فیلم سینمایی اش آمبولانس را به تهیه کنندگی محمود فلاح و مشاور کارگردانی داوود میرباقری در سال ۹۰ آغاز کند که به دلیل نبود سرمایه‌گذار موفق به این امر نشد. وی اولین کارگردانی خود را در قالب یک سریال 5 قسمتی به نام «رنگ شک» کلید زد.این سریال مهرماه ۹۲ وارد مرحله تصویر برداری شد.

فیلم‌های سینمایی

    آخرین بار کی سحر را دیدی؟ (۱۳۹۴) فرزاد موتمن

    چ (۱۳۹۱) ابراهیم حاتمی‌کیا

    پرتقال خونی (۱۳۸۹)سیروس الوند

    پنهان (۱۳۸۹)

    خاک و آتش (۱۳۸۹)

    شکلات داغ (۱۳۸۸)حامد کلاهداری

    صندلی خالی (۱۳۸۷) سامان استرکی

    طاووس‌های بی‌پر (۱۳۸۷)

    باج‌خور (۱۳۸۲) فرزاد موتمن

    برگ برنده (۱۳۸۲) سیروس الوند

    پروانه‌ای در باد (۱۳۸۲) عباس رافعی

    دختری در قفس (۱۳۸۱) قدرت‌الله صلح‌میرزایی

    ستاره‌های سربی (۱۳۸۱)

    عطش (۱۳۸۱)محمدحسین فرح‌بخش

    از صمیم قلب (۱۳۷۹)

    رنگ شب (۱۳۷۹) اثر محمدعلی سجادی

    شیفته (۱۳۷۹)

    هزاران زن مثل من (۱۳۷۹)رضا کریمی

    هفت‌پرده (۱۳۷۹)

    بادام‌های تلخ (۱۳۷۸) کاظم معصومی

    دلباخته (۱۳۷۸)

    سحرگاه پیروزی (۱۳۷۸)

    شوکران (فیلم) (۱۳۷۷) بهروز افخمی

    طوطیا (۱۳۷۷) ایرج قادری

    جهان پهلوان تختی (۱۳۷۶) بهروز افخمی

    شاهرگ (۱۳۷۶)

    بالاتر از خطر (۱۳۷۵)

    سلطان (۱۳۷۵) مسعود کیمیایی

    ضیافت (۱۳۷۴) مسعود کیمیایی

    فرار مرگبار (۱۳۷۴)

    بوی خوش زندگی (۱۳۷۳)

    سال‌های بی‌قراری (۱۳۷۳) مسعود نوابی

    کاکادو (۱۳۷۳) تهمینه میلانی

    مرد پنجم (۱۳۷۳)

    من زمین را دوست دارم (۱۳۷۲)

    خسوف (۱۳۷۱)

    مسافران (۱۳۷۰) بهرام بیضایی

    وصل نیکان (۱۳۷۰)

    آهوی وحشی (۱۳۶۹)

سریال‌ها

    رنگ شک (فريبرز عرب‌نيا)

    وکیل (سیروس مقدم)

    مختارنامه (داود میرباقری)

    مزد ترس (حمید تمجیدی)

    چشمه زندگی( اثر حمید خیرالدین)