رونق تولید ملی | دوشنبه، ۱۸ آذر ۱۳۹۸

« بازگشت

غلبه بر دیابت

شناسه : 282561380
Loading the player...

غلبه بر دیابت

Overcome Diabetes

دیابت یک اختلال در سوخت و ساز متابولیسم بدن است. در حالت طبیعی غذا در معده تبدیل به گلوکز یا قند خون شده و این قند از معده وارد جریان خون می شود.

غده پانکراس یا لوزالمعده، هورمون انسولین را ترشح می کند و باعث می شود قند از جریان خون وارد سلولهای بدن شود ولی در بیماری دیابت انسولین به میزان کافی در بدن وجود ندارد و یا انسولین موجود قادر نیست که وظایف خود را به درستی انجام دهد در نتیجه به علت وجود مقاومت در آن ، قند خون نمی تواند به طور موثری وارد سلول های بدن شود و مقدار آن بالا می رود.

بیماری دیابت یکی از بیماری های شایع در جوامع به شمار می رود که درمان های مختلفی برای این بیماری مطرح است، ماهیت بیماری دیابت به تنهایی آزاردهنده است اما این بیماری عوارض ثانویه ای دارد که موجب از دست دادن سال های مفید زندگی، کاهش کیفیت زندگی و مرگ و میر در طولانی مدت می شود.

مبتلایان به دیابت با رعایت توصیه های تغذیه ای می توانند تا حدود زیادی بر بیماری خود فائق آمده و از بروز عوارض ثانویه جلوگیری کنند.

کارشناسان دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به بیماران دیابتی توصیه می کنند که روزانه به شکل متنوع از گروه های مختلف مواد غذایی استفاده کنند تا مواد معدنی و ویتامین ها به مقدار کافی به بدن برسد.

مصرف به اندازه کافی مواد نشاسته ای، انواع سبزی و ماست و شیر، استفاده روزانه از مواد پروتئینی ، محدود کردن چربی دریافتی از مواد غذایی و محدود کردن مصرف قندهای ساده مانند شکر، شکر قرمز، عسل و شربت ذرت از دیگر توصیه های کارشناسان تغذیه وزارت بهداشت به مبتلایان به دیابت به شمار می رود.

مبتلایان به دیابت باید در هر وعده غذایی، حداقل از سه گروه غذایی مختلف استفاده کنند به طورمثال در ساندویج تخم مرغ ، گوجه فرنگی، کاهو و جعفری گنجانده شود تا هر سه گروه غذایی غلات، پروتئین و سبزی در آن باشد.

همچنین بیماران دیابتی باید زمان های مصرف مواد غذایی خود را به سه وعده اصلی و سه میان وعده تقسیم کنند.

غذا خوردن منظم در تنظیم میزان قند خون، اثر زیادی دارد به ویژه بیمارانی که قرص یا انسولین مصرف می کنند حتما باید بصورت منظم غذا بخورند.

بهتر است مبتلایان به دیابت در هر وعده غذایی، مقادیر مناسبی از کربوهیدرات ها (مواد قندی) را مصرف کنند تا دچار عوارض ناشی از نوسانات قند خون نشوند.

مبتلایان به دیابت باید مصرف فیبر را تا میزان 25 میلی گرم به ازای هر یک هزار کیلوکالری دریافتی افزایش دهند. انواع میوه و سبزی، حبوبات و غلات سبوس دار از جمله منابع غذایی فیبر به شمار می روند.

بیماران دیابتی برای اطلاع از میزان کالری مورد نیاز روزانه ی خود باید با متخصص تغذیه مشورت کنند.

این بیماران باید هنگام طبخ غذا از نمک کمتری استفاده کرده و تلاش کنند که پس از پخت، نمک به غذا اضافه نکنند و به جای آن از گیاهان معطر و ادویه های فاقد نمک برای طعم دادن به غذا استفاده کنند.

محدود کردن استفاده از غذاهای کنسرو شده که طی فرآوری در صنایع غذایی، نمک به آنها افزوده می شود و محدود کردن مصرف هفتگی تخم مرغ به حداکثر سه بار در هفته از دیگر توصیه هایی است که متخصصان تغذیه وزارت بهداشت به بیماران دیابتی ارایه می کنند.

مبتلایان به دیابت باید مراقب باشند هنگام مصرف روغن، هیچگاه روغن را در ظرف سرازیر نکنند و حتما از پیمانه برای استفاده از روغن استفاده کنند.

بیماران دیابتی باید روزانه شش تا هشت لیوان مایعات غیر شیرین (ترجیحا آب) بنوشند.

 

Diabetes is a metabolic disorder of the metabolism of the body. Normally, food in the stomach into glucose or blood sugar, and the sugar from the stomach into the blood stream.
Consequently, due to its resistance, blood sugar can not be effectively enter the body's cells and its value goes up.
and long-term mortality.