رونق تولید ملی | شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۸

« بازگشت

شیخ علاء الدوله سمنانی

شناسه : 112709058
Loading the player...

  شیخ علاء الدوله سمنانی 

استان سمنان از کویر یک رنگ تا جنگل های بیشمار هزار رنگ، به نام مردان بزرگ این سرزمین پهناور شهرت گرفته است و مهد عارفان، علما و اندیشمندان بزرگ بوده است.منطقه سمنان، در این میان، مرد و عارفی بزرگ، در قرن هفتم هجری، در بیابانک سمنان چشم به جهان گشود، پس از سن 15 سالگی به همراه عمویش، بیابانک سمنان را ترک کرد و وارد درگاه شاه ایلخانی شد، چندی بعد، سلطان ایلخانی در تبریز را به سبب بت پرستی ترک گفت و دوباره به سمت کویرنشینان یک رنگ و یکتا پرست عزیمت کرد.

زندگینامه شیخ علاء الدوله سمنانی

وی در بین مردم استان سمنان به نام احمد بن محمد بن احمد البیابانکی سمنانی شناخته می شد، از لحاظ مقام دینی به لقب رکن الدین و به جهت خدمات جوانی اش در دستگاه دیوانی، علاء الدوله لقب گرفته است.

کنیه وی را "ابوالمکارم یا ابی مکارم" نوشته اند. وی در پایان کتاب العروه نوشته است: "و هذا خط الفقیر... احمد بن ... البیابانک السندی محتد السمنانی منشا و المولد المعروف به علاءالدوله"

 

محققان و مورخان به واسطه ارشادش وی را شیخ و بعضی به مناسبت اصطلاح رایج فرق صوفیه او را شاه علاء الدوله و برخی به علت قدرت و ثروتش امی علاءالدوله و عده ای از نظر شخصیت خانوادگی، وی را از ملوک سمنان شمرده اند.