رونق تولید ملی | شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۸

سخن دل

Loading the player...

انسان اگر داراى صفات اخلاقي پسنديده (فضائل روحي) و رفتارهاي نيكوي انسانى نباشد، حيوان خطرناكى است كه با استفاده از هوش سرشار خود همه چيز را ويران كرده و به آتش می كشد؛ براى رسيدن به منافع خود، هر كاري انجام مي‌دهد، انواع ظلم‌ها را مرتكب شده و جنگها را به پا مى‏كند، براى فروش جنگ افزارهاى ويرانگر، تخم تفرقه و نفاق مى‏پاشد و بى‏گناهان را به خاك و خون می كشد. انسان بدون اخلاق پسنديده، ممكن است به ظاهر، متمدّن و پيشرفته باشد و از ابزارهاي روز و پيشرفته مادي بهره ببرد اما آن ابزارهاي جديد، در سراشيبي سقوط انسانيت، قرار خواهند گرفت و سرعت سقوط انسانيت را بيشتر خواهند كرد و واقعيت اين است كه در اين حال، چنين بشري، حيواني است كه نه حلال مى‏شناسد و نه حرام، نه فرقى ميان ظلم و عدالت قائل است و نه تفاوتى ميان ظالم و مظلوم. (نك: اعراف/179 و فرقان/44)

به همين جهت، اسلام براي آموزه‌هاي اخلاقي، اهميت ويژه‌اي قائل شده كه در اين يادداشت، به مواردي اشاره مي‌شود: * آموزه‌هاي اخلاقي، قسمت بزرگي از دين اسلام مسائل علم اخلاق و تربيت اسلامي دست كم، شامل يك سوم مباحث دين اسلام و يا شامل نصف مباحث دين اسلام است. توضيح اينكه مجموعه آموزه‌هاي ديني در سه محور انديشه ها (عقايد)، صفات روحي و رفتارها است، يعني دين اسلام به سه بُعد اعتقادي، صفاتي و عملي تقسيم مي شود (نك: مطهري، مرتضي، مجموعه‏آثاراستاد (كلام؛ كليات علوم اسلامي 2)، ج3 ص 57): بُعد اعتقادي آن، شامل افكار و عقايد ديني مانند اعتقاد به توحيد، نبوت، معاد و مباحث مربوط به آنهاست كه دين اسلام در صدد تصحيح، تنظيم و تعديل آنهاست. علومي كه عهده دار تبيينِ اين بخش‌اند (با لحاظ تفاوت در مبادي و مباني و روشها) علوم كلام، فلسفه ( بخش الهيات اخص در حكمت نظري ) و عرفان نظري هستند.

برنامه سخن دل تولید سیمای استانی مرکز سمنان می باشد که در این برنامه سعی میشود تا مباحث اخلاقی - دینی و اعتقادی از زبان ائمه جمعه و جماعت استان و کارشناسان مذهبی ، بیان گردد .

این برنامه 10 دقیقه ای هر روز قبل از اذان مغرب ، از شبکه استانی سیمای مرکز سمنان پخش می گردد .

سال تولید: 1395

تهیه کننده : محمدرضا ولی نژاد

کارگردان : محسن زندخانه

تصویر بردار : رضا ظهوری

صدابردار : مصطفی کاشی

تدوین : مهدی قدبیگی

دستیار تهیه: مصطفی کاشی