حمایت از کالای ایرانی | یک‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۷

روشنا

Loading the player...
روشنا

برق یکی از گونه های مهم انرژی هست که از منابع مهم ما و با دشواری هایی بدست میاد.متوسط مصرف سرانه برق خانگي در ايران حدود 2900 كيلووات ساعت است كه نسبت به متوسط استانداردهاي جهاني 1900 تا 2000 كيلووات ساعت بيشتر است.با تطبيق اين ميزان مصرف برق با استانداردهاي جهاني نشان مي دهد كه مصرف برق در كشور حدود 3 برابر . متوسط مصرف جهاني است.

پس با صرفه جویی در مصرف برق در منابع انرژی صرفه جویی کرده ایم. همین طور صورت‌حساب ماهيانه ي برق شايد به ظاهر مبلغ اندکي باشد؛ اما ساليانه هزينه ي قابل توجهي را به اقتصاد خانواده تحميل مي‌کندراهکار های صرفه جویی در مصرف برق به شرح زیر است:

اولين گام در صرفه‌جويي برق، خاموش کردن چراغ‌هاي اضافي است. به‌خصوص در ساعات پاياني شب و نزديک شدن به زمان استراحت، استفاده از لامپ‌ها با بازده بالاتر مانند لامپ‌هاي فلورسنت که نور سفيد توليد مي‌کنند، علاوه بر ايجاد نور بيشتر، انرژي الکتريکي کمتري را به گرما تبديل خواهد کرد.

به طور متناوب، وسايل برقي را بررسي کنيد و در صورت نياز، آنها را در اسرع وقت تعمير کنيد. استفاده ي بهينه از لوازم برقي، راه حل مناسب ديگري است. به عنوان مثال، از باز و بسته کردن مکرر در يخچال و فريزر اجتناب کنيد و در صورت امکان، مواد غذايي مورد نياز را در يک نوبت در داخل يخچال قرار داده يا از آن خارج نماييد. فاصله ي مناسب ميان وسايل سرمازا و گرمازا را حفظ کنيد. به عنوان نمونه، از قراردادن يخچال و اجاق گاز در کنار يکديگر خودداري کنيد.

در فصول سرد سال، با استفاده از درزگيرها و پرده از ميزان تلفات حرارتي بکاهيد و در هر زمان از پوشش مناسب آن آب و هوا استفاده کنيد. مي‌توان به جاي گرم کردن بيش از حدّ خانه از پوشش گرم بهره گرفت.

با تنظيم هوشمندانه ي برنامه ي روزانه، در مصرف برق صرفه‌جويي کنيد. از تابش طبيعي نور خورشيد براي گرم کردن خانه و نيز ايجاد روشنايي استفاده کنيد. آفتاب مانند يک اتوي برقي شما را در خشک کردن لباس‌هاي خيس ياري خواهد کرد.

این برنامه شنبه هر هفته از ساعت 11:15 دقیقه به مدت 15 دقیقه از صدای استانی مرکز سمنان پخش می گردد.

این برنامه با مشارکت شرکت توزیع نیروی برق سمنان تهیه و پخش میشود و آیتم های آن عبارتند از: گزارش، چگونگی استفاده از لوازم برقی، صرفه جویی در مصرف برق و ...

تاریخ تولید: 1395

تهیه کننده: علیرضا امینیان

گوینده: علیرضا امینیان

نویسنده: علیرضا امینیان

گزارشگر: نرجس نجفی

صدابردار: حسین قدرت آبادی

 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.