رونق تولید ملی | شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

دروار

دروار


Loading the player...

این روستا در ۴۸ کیلومتری غرب شهرستان دامغان واقع گردیده است. که از شمال به مراتع و چراگاه های کوهپایه ای و کوهستانی، از غرب به روستاهای تویه، دشتبو، و جاده شمال (ساری)، از جنوب به مراتع و چراگاه های زمستانی دام و از شرق به روستای صح و جاده دامغان محدود می باشد.

قاصله روستا تا جادۀ اصلی سمنان – دامغان ۱۳ کیلومتر تا دامغان ۴۸ ، تا مرکز استان ۸۸ ، تا پایتخت ۲۸۸ ، تا جنگلهای شمال استان مازندران ۴۰ و تا مرکز استان مازندران ۱۵۰ کیلومتر است.

قرار گرفتن در این موقعیت ممتاز جغرافیایی به خاطر دسترسی آسان و در قاصلۀ زمانی کوتاه خصوصاً به جنگل های شمالی کشور و استفاده از منابع بزرگ چوب، از زمان های بسیار دور، مردمان این دیار را بر آن داشته که دست بر صنعت درودگری زده و در این کار و حرفه بنای کار و تلاش و پیشرفت و توسعه در پیش گرفته تا جایی که علاوه بر تأمین نیاز منطقۀ تویه دروار قسمتی از بازار این صنعت در شهر های استان نظیر سمنان، دامغان و شاهرود را به خود اختصاص دهند .

بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی و در پی بازگشت صنعتگران پیشکسوت صنعت چوب و مبلمان، از شهرهایی نظیر تهران به روستا و آغاز به کار آنها در این محل و با توجه به این که چندین کارگاه نجاری به شکل سنتی در روستا مشغول فعالیت بوده و به جهت آشنایی زیادی که ساکنین این صنعت داشتند این حرفه و شغل به صورتی انفجاری با حمایت جهاد سازندگی از طریق صدور مجوز فعالیت برای همۀ متقاضیان توسعه یافت و فراگیر شد .

گذشته ازعوامل ذکر شده عواملی نظیر نزدیک بودن منابع مواد اولیه ( چوب و جنگل شمال کشور) نزدیک بودن به مهمترین بازار پخش و مصرف کشور یعنی تهران، هوای مناسب منطقه برای خشک کردن و نگهداری چوب و … باعث رشد بهینه این صنعت در روستا گردید. هرچند ازدیاد و بالا رفتن تعداد واحدهای فعال به این شکل غیر کارشناسی، مضراتی نیز در پی داشته (تولید محصولاتی بدون کیفیت، وسوسه شدن کارگران شاغل در کارگاه های فعال برای مستقل شدن و احداث واحد جدید و در پی آن بی ثباتی در تربیت استادکاران ماهر ، تأثیر منفی در قیمت کلی کالا در بازار به خاطر عواملی همچون نداشتن پشتوانه مالی کارفرمایان جدید برای انبار کالا در موقعیت سکون و رکود بازار و همینطور محاسبۀ نادرست سود و زیان تولید) اما این عوامل تأثیر چندانی در عدم خوشنامی و ساقط شدن اعتبار و کیفیت کالای روستا در بازار مصرف نداشته اند. و از نظر درجۀ کیفیت همواره با بهترین تولیدات کشور قابل رقابت می باشد. به طوری که این کیفیت به شاخصی برای تولیدات کل کشور در صنعت مبلمان تبدیل گردیده است .

در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، مستند "دروار" در شبکه استانی سیمای مرکز سمنان تهیه گردیده است. در این برنامه به فعالیتهای کارگاههای نجاری و تولید مبل و صندلی در روستای دروار دامغان و کار مردم و جوانان روستا در این کارگاهها و تاثیر آن بر اقتصاد روستا و مردم آن می پردازد.

سال تولید: 1395

تهیه کننده: عباس ایمانیان

کارگردان: عباس ایمانیان

تصویربردار: علیرضا نجم الدین

صدابردار: عباس ایمانیان

تدوین: محمدمهدی طاهری