رونق تولید ملی | شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۸

« بازگشت

بقعه بکیر بن اعین

شناسه : 114548208
Loading the player...

یکی از زیارتگاه های شهرستان دامغان زیارتگاه عالم برجسته ومتقی بکیر بن اعین (ره)می باشد.

بکیر  فرزند اعین و معروف به  ابو عبدا... و ابوالجهم  از فرزانگان خاندان اعین است.

آل اعین خاندان بزرگی هستند که در کوفه سکنی گزیدند و از خواص شیعه و در زمره ی ارادتمندان واقعی ائمه اطهار (ع) به شمار می آیند .ایشان در کسرت نفوس و مدت خدمت به خاندان عصمت گوی سبقت را از دیگران ربوده اند و تعداد کثیری از ایشان در زمره فقهاء ادبا و محدثین می گردند .

سر سلسله آ ل اعین ، اعین بن سُنسُن یاسِِِِنسِن شیبانی بوده و بدین جهت به آل اعین و آل سنسن  معروف هستند و گاهی از آن ها به بنی اعین ، بنی سنسن نیز نام برده شد .

بکیر از محضر علمی و مکتب امام محمد باقر (ع) و امام جعفر صادق (ع)بهره ها برده و به طور مستقیم از امام محمد باقر (ع) روایت نقل نمود.

 

فرزند زراره (برادر بکیر )در بحار الانوار نقل کرده است که : همراه بکیر به حضور امام محمد باقر رسیدیم . نخستین دیدار بکیر با امام باقر (ع) در مراسم حج و سرزمین منا بود . او نزد امام صادق (ع) مقامی و منزلتی داشت .

برخی وی را از مفسرین و صاحب مسند قضاوت دانسته اند . علامه شیخ ابو الحنی براین باور است که وی از مفسران بوده و در نیشابور مسند قضاوت داشته است.

بر اساس اطلاعات بدست آمده از کتیبه منصوب بر بالای ایوان مقبره ،مدفون آرامگاه متوفی به سال 156 هجری .ق. و صحابی خاص امام باقر (ع) و امام صادق (ع) می باشد.

باخبر درگذشت بکیر ،امام صادق فرمود: خدا او را رحمت کند ،آگاه باشید که خدا او را میان پیامبر(ص)و علی (ع)قرار داد.

مطلب خان حاکم دامغان بر مزار این عالم ربانی و سعید همدانی گنبدی به ارتفاع شش ذرع ساخت.

از او فرزندانی به نام های عبد اله ،جهم، عبدالمجید ،عبد الاعلی ،زید و عمر به یادگار ماند که عبد اله و عبدالمجید از اصحاب ائمه(ع)و راویان حدیث بودند. همچنین حسن بن جهم نوه بکیر در رکاب امام کاظم (ع) و امام رضا (ع) قرار گرفت.از بکیر و برادر دیگرش زراره احادیث معتبر فراوانی نقل و به بیان آن دو بزرگوار استناد شده است .

این بقعه متبرک که به صورت زیارتگاه مورد احترام خاص علماء و شهروندان دامغانی قرار دارد، در خیابان شهدا واقع و در جوار آن مسجد بزرگ و باشکوهی به نام مسجد النبی ساخته شده است.