رونق تولید ملی | جمعه، ۱۵ آذر ۱۳۹۸

« بازگشت

آیت الله حاج شیخ محمد علی عالمی دامغانی

شناسه : 112729594
Loading the player...

در استان سمنان کمتر کسی هست که نام مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد علی عالمی دامغانی را نشنیده باشد و اکثراً به تناسب موقعیت اجتماعی و سیاسی آن مرحوم خصوصاً در سالهای آخر عمر شریفشان که با رأی اکثر مردم به مجلس خبرگان راه یافتند با حیات و زندگانی او کاملاً آشنائی دارند. اما دو بعد از زندگانی این مرد الهی متاسفانه ناشناخته ماند و یا تاریخ نویسان کمتر به آن پرداختند یکی بُعد مبارزاتی و انقلابی و ذیگری بُعد علمی این بزرگوار بود که در این مقاله سعی شده است با سیری در آثار نامبرده اختصاراً به شخصیت علمی ایشان بپردازیم. مرحوم عالمی با طی نمودن مراحل مختلف تحصیلات حوزه و با استفاده از محضر بزرگان بنام و آیات عظام چون ملا علی همدانی، امام خمینی ، محقق داماد ، گلپایگانی و علامه طباطبائی به مراتب علم و اجتهاد راه یافت و اجازات ایشان از بزرگانی چون امام راحل ، آیت الله خوئی ، آیت الله مرعشی نجفی ، آیت الله سید محمود شاهرودی ، آیت اللله گلپایگانی و آیت الله حکیم گواه این مدعاست. آثاری که از حضرت آیت الله عالمی به جای مانده را می توان به دو بخش تقسیم نمود:

الف )آثاری که به چاپ رسیده است؛

1 ـ پیغمبر و یاران

این اثر ماندگار در 5 جلد و به تاریخ 1348ش چاپ گردیده است که به معرفی یاران و اصحاب پیغمبر اکرم (ص) پرداخته است . این کتاب که در بعضی فهارس با نام « یاران پیغمبر را بهتر بشناسیم» معرفی شده است به شرح حال 360 نفر از اصحاب اشاره کرده و به نقل مؤلف دانشمند از 250 منبع مهم اسلامی در نگارش آن استفاده شده است.

2 ـ جوانان چه می پرسند؟

چاپ اول آن در سال 1349ش در 144 صفحه جیبی بوده است و چاپ یازدهم آن در سال 1368 ش در 5000 نسخه در انتشارات پیام اسلام صورت گرفته است. این اثر در جای خود به خصوص سالهای قبل از انقلاب حافظ نسل جوان از کژی ها و جهالت بود. شایان ذکر است که این کتاب به زبان اردو هم ترجمه شده است.

3 ـ شاگردان مکتب ائمه (ع)

این مجموعه در 3 جلد وزیری منتشر شد که حاوی شرح حال 300 تن از شاگردان ائمه از امام علی (ع) تا امام عصر (عج) بدون اشاره به شاگردان مکتب حضرت ابا عبدالله علیه السلام می باشد . این کتاب در قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب به نام « شاگردان مکتب امام (ع) » در یک جلد و در قطع جیبی منتشر شده بود.