حمایت از کالای ایرانی | سه‌شنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۷

استاد و فرمانده

Loading the player...

کارگردان:  پیتر ویر

فیلمنامه:  پیتر ویر - جان کولی

بازیگران: راسل کرو - پال بتانی

فیلم استاد و فرمانده به کارگردانی پیتر ویر و براساس فیلمنامه ای از پیتر ویر و جان کولی ساخته شده است. این فیلمنامه براساس رمانهای پاتریک اویراین تدوین شده است. مدیر فیلم برداری را راسل بوید و موسیقی آن را ایوا دیویس بر عهده داشته اند. استاد و فرمانده، محصول سال ۲۰۰۳ آمریکاست.

داستان فیلم ،سال ۱۸۰۵ را به تصویر می کشد،هنگامیکه کشتیها قدرتمند ترین و کارآمدترین وسایل حول و نقل به حساب می آمدند. این فیلم از چند جهت دیگر هم اثری تاریخی،و اکشن دریایی به حساب می آید که به نوعی سفر کردن به گذشته های دور می باشد.

دلیل این دسته بندی این است که تقریبا تمام فیلم بر روی دریا و عرشه کشتی اتفاق می افتد و موضوع آن به اختلافات دو کشور بریتانیا و فرانسه باز می گردد.

کاپیتان جک آبری (راسل کرو) که فرماندهی کشتی بریتانیایی (اچ ام اس) را عهده دار است و دوست و رقیبش دکتر استیون ماتورین (پال بتانی) که بر روی عرشه کشتی است و برای تحقیق بر روی گونه های مختلف حیوانات به این سفر بر روی آبهای اقیانوس اطلس تن داده است،دو شخصیت اصلی این فیلم می باشند.در راه کاپیتان جک آبری کشتی (اچرون) فرانسوی را می بیند و تصمیم می گیرد تا این کشتی را که به دزدی دریایی مشغول است تعقیب کند؛اما در این نبرد سخت ،کشتی بریتانیایی تا مرز نابودی هم پیش می رود،اما با استفاده از پوشش مه از صحنه می گریزد و در ادامه به تعقیب کشتی فرانسوی در اقیانوس اطلس می پردازد.

بهترین صحنهء فیلم صحنه ای است که کشتی بریتانیایی در سواحل (گریپ هورن) دچار طوفان می شود.شاید بتوان گفت این فیلم یکی از بهترین فیلمها از نظر تاریخی و صحنه های اکشن در طول تاریخ سینما استاین فیلم مورد استقبال و علاقه بسیاری از سینماگران و همینطور سینما دوستان بوده است.دلیل این استقبال زیاد را می توان در فیلمنامه قوی و همچنین استفاده از بازیگران حرفه ای همچون راسل کرو و پل بتانی دانست.

شیوه فیلم برداری فیلم استاد و فرمانده هم یکی از دلایل مهم موفقیت فیلم می باشد که با توجه به شرایط فیلم برداری،بسیار قابل توجه است.زیرا قسمتهایی از فیلم به صورت واقعی و با استفاده از تلاطم و طوفان واقعی دریا فیلم برداری شده است.همچنین عدم استفاده زیاد از جلوه های ویژه کامپیوتری در فیلم،در زیباتر شدن و مستحکم تر شدن فیلم بی تاثیر نبوده است.

سال تولید: 2003