اقتصاد مقاومتی؛ تولید - اشتغال | پنج‌شنبه، ۲ آذر ۱۳۹۶

نمایش محتوای خبر

 

 

روز شمار محرم روز چهارم

شناسه : 183336952

در روز چهارم محرم، عبیدالله بن زیاد مردم کوفه را در مسجد جمع کرد و سخنرانی نمود و ضمن آن مردم را برای شرکت در جنگ با امام حسین علیه السلام تشویق و ترغیب نمود .

به دنبال آن 13 هزار نفر در قالب 4 گروه که عبارت بودند از:

1 . شمر بن ذی الجوشن با چهار هزار نفر;

2 . یزید بن رکاب کلبی با دو هزار نفر;

3 . حصین بن نمیر با چهار هزار نفر;

4 . مضایر بن رهینه مازنی با سه هزار نفر;

به سپاه عمر بن سعد پیوستند . بهم پیوستن نیروهای فوق از این روز تا روز عاشورا بوده است .

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


image_180_135.jpg

شناسه : 347685724

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


سریال گاهی به پشت سر نگاه کن

شناسه : 347684946

«گاهی به پشت سر نگاه کن» یک ملودرام خانوادگی است که با محوریت موضوعی حمایت از تولیدات داخلی و اعتماد به نخبگان جوان ایرانی و توجه ویژه به سبک زندگی ایرانی اسلامی مقابل دوربین رفته است.

این سریال روایتگر یک مرد کارخانه‌دار به نام تابش است که با ماجراهای متعددی روبه‌رو می‌شود. او آدم خودساخته‌ای است که کارش را از صفر شروع کرده، اما اکنون که کارخانه‌اش توسعه یافته از طرفی با مشکلی به نام واردات بی‌رویه جنس‌های خارجی روبه‌روست و از طرفی اطرافیان و دشمنان دیرینه‌اش تصمیم دارند او را با پاپوش ورشکسته کنند.

 

Loading the player...
سال تولید: 1393
عوامل تولید:

تهیه‌کننده: رضا انصاریان

کارگردان: مازیار میری

نویسندگان: محمود محمد سلطانی، مسعود کرمی

بازیگران: امین تارخ، محمد متوسلانی، هدایت هاشمی، الیکا عبدالرزاقی، بهاره کیان افشار،

 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


روز 11 محرم

شناسه : 347548977

روز 11 محرم

عمر سعد ملعون در روز 11 محرم دستور كوچ از كربلا به سوي كوفه را مي‌دهد و زنان و حرم امام حسين ـ عليه‌السلام ـ را بر شتران بي‌جهاز سوار كرده و اين ودايع نبوت را چون اسيران كفّار در سخت‌ترين مصائب و هُموم كوچ مي‌دهند.[6] در هنگام حركت از كربلا عمر سعد دستور داد كه اسرا را از قتلگاه عبور دهند. قيس بن قرّه گويد: هرگز فراموش نمي‌كنم لحظه‌اي را كه زينب دختر فاطمه ـ سلام‌الله عليها ـ را بر كشته بر خاك افتاده برادرش حسين عبور دادند كه از سوز دل مي‌ناليد... و امام سجاد ـ عليه‌السلام ـ مي فرمايد: ... من به شهدا نگريستم كه روي خاك افتاده و كسي آنها را دفن نكرده، سينه‌ام تنگ شد و به اندازه‌اي بر من سخت گذشت كه نزديك بود جانم بر آيد و عمه‌ام زينب وقتي از حالم با خبر شد مرا دلداري داد كه بي‌تابي نكنم.[7] (گويا اسراي كربلا را دوبار به قتلگاه مي‌آورند، يك دفعه همان عصر روز عاشورا بعد از غارت خيام و به درخواست خود اسرا و يك بار هم در روز يازدهم محرم هنگام كوچ از كربلا و به دستور عمر سعد و اين كار عمر سعد شايد به خاطر اين بود كه مي‌خواست اهل‌بيت ـ عليهم‌السلام ـ با ديدن جنازه‌هاي عريان و زير آفتاب مانده شكنجه روحي به اسرا داده باشد.)

بعد از اينكه روز يازدهم محرم اسرا را از كربلا حركت دادند به سوي كوفه به خاطر نزديكي اين دو به هم روز 12 محرم اسرا را وارد شهر كوفه نمودند گويا شب دوازدهم را اسرا در پشت دروازه‌هاي كوفه و بيرون شهر سپري كرده باشند در اثر تبليغات عبيدالله بن زياد عليه امام حسين ـ عليه‌السلام ـ و خارجي معرفي كردن آن حضرت مردم كوفه از اين پيروزي خوشحال مي‌شوند و جهت ديدن اسرا به كوچه‌ها و محله‌ها روانه مي‌شوند و با ديدن اسرا شادي مي‌كنند.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


روز 12 محرم

شناسه : 347576929

روز  12 محرم

دفن شهدای کربلا

روز دوازدهم محرم سال 61 هـ .ق. عده‌ای از قبیلة بنی‌اسد برای دفن بدن مطهر امام حسین(علیه السلام) و اصحابشان به کربلا آمدند. اما از آنجا که بدن‌ها معمولاً سر نداشتند و بیشتر آنها بر اثر ضربات شمشیر پاره پاره شده بود و قابل شناسایی نبودند، بنی اسد متحیر شده بودند. در این هنگام امام سجاد(علیه السلام) به معجزة الهی تشریف آوردند و بدن‌ها را یک به یک به آنان معرفی نمودند و خود آن حضرت نیز بدن مطهر پدر بزرگوارش را در حالی‌که به شدت می‌گریستند به خاک سپردند. سپس روی قبر مطهر چنین نوشتند: « هذا قبر الحسین بن علی بن ابی طالب الذّی قتلوه عطشاناً غریباً».
ورود کاروان اسرای کربلا به کوفه
در صبح روز دوازدهم محرم سال 61 هـ .ق. کاروان اُسرای اهل بیت‌(علیهم السلام) وارد کوفه شدند. ابن زیاد فرمان داد که احدی حق ندارد با اسلحه از خانه بیرون آید،و ده هزار سوار و پیاده بر تمام کوچه ها و بازار ها موکل گردانید، که احدی از شیعیان امیر المؤمنین علیه السلام حرکتی نکنند.سپس فرمان داد سرهایی را که در کوفه بود برگردانند ودر پیش چشم اهل بیت علیهم السلام حرکت دهند،و با هم وارد شهر کرده در کوی بازار بگردانند.
سرهای مقدس شهدا را در جلوی محمل‌ها حرکت می‌دادند تا اینکه این کاروان را در تمام کوچه‌ و بازارهای شهر گرداندند. راوی در بیان گوشه‌ای از این جریان، چنین می‌گـوید: «دیـدم مـردم کوفه به کودکان گرسنه‌ای که در محملها نشسته بودند، نان و خرما می‌دادند .در این زمان حضرت ام کلثوم‌(سلام الله علیها) با مشاهده  این رفتار، فریاد برآوردند: «ای مردم کوفه! صدقه بر ما خاندان حرام است!»؛ و نان و خرما را از دست کودکان می‌گرفتند و پس می‌دادند.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


روز 13محرم

شناسه : 347596981

روز  13محرم

1. اسرای اهل بیت(ع) در مجلس ابن زیادپس از آن‌كه اسرا و سرهای مقدس شهدای كربلا را در شهر كوفه گردانیدند، ابن زیاد در كاخ خود نشست و دستور داد سر مطهر امام حسین (ع) را در برابرش گذاشتند. آن‌گاه زنان و كودكان آن حضرت را به همراه امام سجاد(ع)، در حالی كه به طناب بسته بودند وارد مجلس كرده، در برابر تخت آن ملعون ایستاده نگاه داشتند.

2. اسرای اهل بیت (ع) در زندان كوفه پس از مجلس سوم ابن زیاد، اهل بیت (ع) را با غل و زنجیر وارد زندان كوفه كردند.

3. خبر شهادت امام حسین (ع) در مدینه و شام ابن زیاد به مدینه و شام، نامه نوشت و خبر شهادت امام حسین (ع) را منتشر ساخت.

4. شهادت عبدالله بن عفیف"عبدالله بن عفیف ازدی" از اصحاب امیرالمومنین (ع) بود كه در جنگ‌های جمل و صفین دو چشم خویش را از دست داده و از آن پس مشغول عبادت بود. او هنگامی كه شنید پسر زیاد به امیرالمومنین و امام حسین علیهم السلام نسبت كذب و دروغگویی می‌دهد، از میان جمعیت برخاست و گفت: "ساكت باش ای پسر مرجانه، دروغگو تویی و پدر تو كه به تو این مقام را داد. ای دشمن خدا، فرزندان پیامبر (ص) را می‌كشی و در منابر  مومنین این چنین سخن می‌گویی؟" ماموران خواستند متعرض او شوند كه با كمك قبیله‌اش به خانه رفت، ولی بعد آمدند و خانه او را محاصره كردند. پس از رشادت‌های او و دخترش، دستگیر شده و همان‌طور كه از خدا خواسته بود به دست بدترین خلق یعنی ابن زیاد به شهادت رسید.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


روز شمار محرم روز نهم

شناسه : 347418099

روز نهم

1 . در روز نهم محرم (تاسوعای حسینی) شمر بن ذی الجوشن با نامه ای که از عبیدالله داشت از «نخیله » - که لشکرگاه و پادگان کوفه بود - با شتاب بیرون آمد و پیش از ظهر روز پنجشنبه نهم محرم وارد کربلا شد و نامه عبیدالله را برای عمر بن سعد قرائت کرد .

2 . شمر که با قصد جنگ وارد کربلا شده بود، از عبیدالله بن زیاد امان نامه ای برای خواهرزادگان خود و از جمله حضرت عباس علیه السلام گرفته بود که در این روز امان نامه را بر آن حضرت عرضه کرد و ایشان نپذیرفت .

3 . در این روز اعلان جنگ شد که حضرت عباس علیه السلام امام علیه السلام را باخبر کرد . امام حسین علیه السلام فرمود: ای عباس! جانم فدای تو باد، بر اسب خود سوار شو و از آنان بپرس که چه قصدی دارند؟

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


روز شمار محرم روز هشتم

شناسه : 347418087

روز هشتم

1 . «خوارزمی » در مقتل الحسین و «خیابانی » در وقایع الایام نوشته اند که در روز هشتم محرم امام حسین علیه السلام و اصحابش از تشنگی سخت آزرده خاطر شده بودند; بنابراین امام علیه السلام کلنگی برداشت و در پشت خیمه ها به فاصله نوزده گام به طرف قبله، زمین را کند، آبی گوارا بیرون آمد و همه نوشیدند و مشکها را پر کردند، سپس آن آب ناپدید شد و دیگر نشانی از آن دیده نشد . هنگامی که خبر این ماجرا به عبیدالله بن زیاد رسید، پیکی نزد عمر بن سعد فرستاد که: به من خبر رسیده است که حسین چاه می کند و آب بدست می آورد . به محض اینکه این نامه به تو رسید، بیش از پیش مراقبت کن که دست آنها به آب نرسد و کار را بر حسین علیه السلام و یارانش سخت بگیر . عمر بن سعد دستور وی را عمل نمود .

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


روز شمار محرم روز هفتم

شناسه : 347417823

روز هفتم

1 . در روز هفتم محرم عبید الله بن زیاد ضمن نامه ای به عمر بن سعد از وی خواست تا با سپاهیان خود بین امام حسین و یاران، و آب فرات فاصله ایجاد کرده و اجازه نوشیدن آب به آنها ندهد .

عمر بن سعد نیز بدون فاصله «عمرو بن حجاج » را با 500 سوار در کنار شریعه فرات مستقر کرد و مانع دسترسی امام حسین علیه السلام و یارانش به آب شدند .

2 . در این روز مردی به نام «عبدالله بن حصین ازدی » - که از قبیله «بجیله » بود - فریاد برآورد: ای حسین! این آب را دیگر بسان رنگ آسمانی نخواهی دید! به خدا سوگند که قطره ای از آن را نخواهی آشامید، تا از عطش جان دهی!

امام علیه السلام فرمودند: خدایا! او را از تشنگی بکش و هرگز او را مشمول رحمت خود قرار نده .

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


روز شمار محرم روز ششم

شناسه : 347417657

روز ششم

1 . در این روز عبیدالله بن زیاد نامه ای برای عمر بن سعد فرستاد که: من از نظر نیروی نظامی اعم از سواره و پیاده تو را تجهیز کرده ام . توجه داشته باش که هر روز و هر شب گزارش کار تو را برای من می فرستند .

2 . در این روز «حبیب بن مظاهر اسدی » به امام حسین علیه السلام عرض کرد: یابن رسول الله! در این نزدیکی طائفه ای از بنی اسد سکونت دارند که اگر اجازه دهی من به نزد آنها بروم و آنها را به سوی شما دعوت نمایم .

امام علیه السلام اجازه دادند و حبیب بن مظاهر شبانگاه بیرون آمد و نزد آنها رفت و به آنان گفت: بهترین ارمغان را برایتان آورده ام، شما را به یاری پسر رسول خدا دعوت می کنم، او یارانی دارد که هر یک از آنها بهتر از هزار مرد جنگی است و هرگز او را تنها نخواهند گذاشت و به دشمن تسلیم نخواهند نمود . عمر بن سعد او را با لشکری انبوه محاصره کرده است، چون شما قوم و عشیره من هستید، شما را به این راه خیر دعوت می نمایم ... .

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


روز شمار محرم روز پنجم

شناسه : 347417554

روز پنجم

1 . در این روز عبیدالله بن زیاد، شخصی بنام «شبث بن ربعی » را به همراه یک هزار نفر به طرف کربلا گسیل داد .

2 . عبیدالله بن زیاد در این روز دستور داد تا شخصی بنام «زجر بن قیس » بر سر راه کربلا بایستد و هر کسی را که قصد یاری امام حسین علیه السلام داشته و بخواهد به سپاه امام علیه السلام ملحق شود، به قتل برساند . همراهان این مرد 500 نفر بودند .

3 . در این روز با توجه به تمام محدودیتهایی که برای نپیوستن کسی به سپاه امام حسین علیه السلام صورت گرفت، مردی به نام «عامر بن ابی سلامه » خود را به امام علیه السلام رساند و سرانجام در کربلا در روز عاشورا به شهادت رسید .

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


moharam.jpg

شناسه : 347413540

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


images-1.jpg

شناسه : 347386479

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


هدر محرم 96

شناسه : 347378276

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


header moharam 96.png

شناسه : 347378158

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


defae01.jpg

شناسه : 347373732

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


به وقت عاشقی

شناسه : 347387177

با توجه به نیاز جامعه و جوانان و آشنایی جوانان با دفاع مقدس که باعث ماندگاری  یاد شهدا و جانبازان می شودو با هدف یادمان و بزرگداشت هفته دفاع مقدس در اذهان مردم، رادیو سمنان برنامه به وقت عاشقی را تهیه و تولید می کندکه هر روز ساعت 9 صبح از رادیو سمنان به صورت زنده پخش می شود.

این برنامه ترکیبی، شامل آیتم های گزارش، مهمان، یادمان شهدا و دیگر آیتم های متنوع متناسب با هفته دفاع مقدس می باشد که شنیدن آن خالی از لطف نیست.

Loading the player...
سال تولید: 1396
عوامل تولید:

تهیه کننده و کارگردان: فاطمه سلطانعلیان

گوینده ، ناصر طاهر کرد

صدابردار: حسین قدرت آبادی

گزارشگر:مهران مجیدپناه

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


defa 1.png

شناسه : 347363289

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


در شهر

شناسه : 340301408
Loading the player...

تهیه کننده: غلامرضا حمزه

تصویربرداران: علیرضا نجم الدین - مهدی قدبیگی

صدابردار: غلامرضا حمزه

تدوین: مهدی قدبیگی

برنامه " در شهر" برنامه ای اجتماعی است که به اتفاقات و رویدادهای مهم در سطح شهر می پردازد.

این برنامه که به صورت گزارشی تهیه شده است به تناسب موضوعات مختلف و به روز بودن پخش می شود.

برنامه "در شهر"، با تهیه گزارش در موضوعات مختلف از جمله سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، مذهبی، تاریخی، و دیگر موضوعات نظرات و دیدگاه ها و اتفاقات حادث را به نمایش در می آورد.

همچنین در ایام و مناسبت های خاصی همچون دفاع مقدس، دهه فجر، محرم، ماه رمضان، و.. با تهیه گزارش های ویژه نسبت به این ایام اقدام می نماید.

سال تولید: 1396
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.